« Wróć

Wełna mineralna, czy piana poliuretanowa? Zobacz porównanie

welna mineralna piana poliuretanowa porownanie

Szukając optymalnego systemu izolacji prędzej, czy później inwestor stanie przed decyzją o wyborze technologii.

Wśród najczęściej wybieranych systemów są wełna mineralna i piana poliuretanowa. Co w takim razie wybrać? Zobacz porównanie najważniejszych aspektów obu technologii.

 

 

Mostki termiczne

 

Piana poliuretanowa:

Natryskiwana piana idealnie przykleja się do każdej powierzchni, a zwiększając swoją objętość 150-krotnie wypełnia najmniejszą szczelinę konstrukcji. Gwarantuje jednolitą powłokę eliminując mostki termiczne

Wełna mineralna:

Nie istnieje sposób instalacji wełny, który zapewni doskonałą szczelność. 1mm szpara między pasami wełny pogarsza parametry izolacyjne budynku prawie pięciokrotnie!

 

Przepustowość powietrza

 

Piana poliuretanowa:

Pianka jest paroprzepuszczalna i "oddychająca", lecz nie przewiewna. Dzięki swojej strykturze działa jak intelifentna membrana, w kontrolowany sposób reguluje przepływ powietrza (nie wypuszcza ciepłego i nie wpuszcza zimnego).

Wełna mineralna:

Włóknista struktura wełny sprawia, że jest przewiewna jak sweter, który mimo swojej grubości w czasie wiatry nie zapewni dostatecznej izolacji.

 

 


Środowisko dla patogenów

 

Piana poliuretanowa:

Piana nie kumuluje wilgoci, przepusszcza ją, dzięki czemu izolacja jest zawsze sucha. W takim środowisku nie namnażają się chorobotwórcze drobnoustroje.

Wełna mineralna:

Struktura wełny pozwala na gromadzenie się wilgoci, raz nasiąknięta nigdy nie wysycha. Przez to rozwijają się w niej grzyby i bakterie. Ponadto, jest doskonałym siedliskiem dla kun i gryzoni.

 

Bezpieczeństwo Twojej rodziny

 

Piana poliuretanowa:

Pianka nie zagraża zdrowiu, nie pyi, nie zawiera groźnych formaldechydów. W USA zalecana do izolacji budynków użyteczności publicznej, żłobków i przedszkoli.

Wełna mineralna:

Wełna emituje mikroskopijne drobiny, drażniące nasze drogi oddechowe i skórę. Szereg dostępnych mat skażonych jest aldechydem.

 

Efekt WOW!

 

Piana poliuretanowa:

W ciągu 3 sekund 1 mm piany "rośnie" do 15 cm.

Wełna mineralna:

1 m2 nasiąkniętej wodą wełny waży ponad 100 kg.

 

Wpływ na środowisko

 

Piana poliuretanowa:

Produkcja piany poliuretanowej oparta jest na przetwórstwie zużytych butelek PET z dodatkiem olei kukurydzianych i sojowych. Jest produktem ekologicznym.

Wełna mineralna:

Przy produkcji wełny mineralnej podgrzewa się żywice fenolowo-formaldechydowe, które wydzielają szkodliwe substancje chemiczne

 

Żywotność izolacji

 

Piana poliuretanowa:

Upływający czas nie wpływa degradująco na właściwości izolacyjne. Raz zaaplikowana nie zmieni miejsca położenia przez lata.

Wełna mineralna:

Montaż wełny w swej niedoskonałości powoduje stopniowe osuwanie, a natura tego materiału nie pozwala na zachowanie pierwotnych wymiarów.

 

Wpływ na konstrukcję budynku

 

Piana poliuretanowa:

Pianka jest swoistym spoiwem wzmacniającym konstrukcję, dodatkowo jest lekka (9-13 kg/m3) i nie obciąża jej.

Wełna mineralna:

Nawet 150 kg/m3 to dodatkowe obciążenie konstrukcji.


Podsumowanie

Jak widać istnieje wiele różnic pomiędzy izolacją pianą poliuretanową i wełną mineralną. Decydując się na którąkolwiek z technologii musisz mieć świadomość, że jest to decyzja na lata. Jakość izolacji Twojego domu będzie bezpośrednio wpływała na Twój komfort mieszkania w danym budynku oraz koszty ogrzewania w sezonie zimowym i klimatyzacji w sezonie letnim. 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji możesz zadać nam wszelkie pytania pod numerem telefonu +48 505 012 600  - postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć na nurtujące Cię kwestie.

Ponadto, zapoznaj się ze zdjęciami realizacji, gdzie została zaaplikowana izolacja pianą oraz dowiedz się jakie błędy najczęściej spotykamy na poddaszach ocieplonych wełną mineralną. Mamy nadzieję, że wszystkie te informacje będą dla Ciebie wartościowe!