« Wróć

Jak skutecznie ocieplić poddasze domu?

izolacja piana pur

Ceny energii stale rosną, co wpływa na nasz domowy budżet - szczególnie w okresach zimowych podczas sezonu grzewczego. Dowiedz się jak skutecznie ocieplić dom na lata i płacić mniej za ogrzewanie zimą i klimatyzację latem!

 

CENA ENERGII | Koszt wytworzenia ciepła dla domu

ceny energii

Obserwując tentencje można z całą pewnością stwierdzić, że ceny energii w Polsce będą coraz wyższe. Powodów tego jest wiele (temat na osobną dyskusję) jednak porównując stawki w Polsce do średniej europejskiej wyraźnie widać, że zmierzają one do uśrednienia, co będzie oznaczało kolejne podwyżki w następnych latach. Wpływ na to mają między innymi założenia Unii Europejskiej.

 

zalozenia ue

zmiany ue

 

Jak w takim razie ustrzec się wzrostu cen energii, która wpływa następnie na koszty ogrzewania?

Jednym z rozwiązań jest ograniczenie zapotrzebowania budynków na energię poprzez skuteczną izolację termiczną. Współczynnik przenikania ciepła U zmienia się przez lata. Ilość uciekającego ciepła z budynków od lat 60’ zmniejszyła się prawie czterokrotnie. Na poniższej grafice mamy pokazane jakie normy były w latach 60’, a jakie mamy obecnie.

 

wspolczynnik przenikania ciepla

 

Jak już zostało powiedziane, im lepsza izolacja termiczna, tym niższe zapotrzebowanie energetyczne budynku = niższe koszty ogrzewania. Do tego właśnie dążą regulacje z zakresu prawa budowlanego. Budując dom zwróć uwagę na to jakie jest jego zapotrzebowanie energetyczne - im niższe, tym mniej zapłacisz przez następne dekady za jego ogrzanie! To absolutenie kluczowe dla Twojego portfela! 

Pozorne oszczędności na etapie budowy domu związanie z zastosowaniem gorszej izolacji odbiją się po wielokroć w przyszłości w formie wyższych rachunków za ogrzewanie.

 

straty ciepla w budynku

 

Największe straty ciepła w budynku dotyczą dachu i ściany, dlatego najważniejszym czynnikiem zabezpieczającym jest dobra, skuteczna izolacja tych elementów budynku. To pozwoli zminimalizować straty energii.

 

Czym ocieplić dom? Jaką technologię izolacji wybrać?

Stojąc przed wyborem technologii izolacji swojego budynku na pewno zastanawiasz się nad tym którą z możliwości wybrać. Najprawdopodobniej będziesz dokonywać wyboru pomiędzy wełną mineralną, a pianą poliuretanową. Co w takim razie wybrać?

Niestety wełna mineralna wiąże się w ogromnej liczbie przypadków z problemami, które ostatecznie wpływają na jej nieskuteczność, co udowodnimy Ci poniżej.

 

Najczęstsze błędy i problemy techniczne przy zastosowaniu standardowych metod izolacyjnych.

welna mineralne bledy

welna mineralna bledy

 

Na powyższych zdjęciach mamy pokazane mostki termiczne przy zastosowaniu wełny do ocieplenia. Wełna nie została zaaplikowana w każdym miejscu. Wyraźnie widać szczeliny, gdzie wełna została jakby rzucona chaotycznie na tę powierzchnię i przez to mostki termiczne, które występują w izolacji oznaczają znaczące utraty ciepła.

Kolejny przykład to miejsce gdzie ta izolacja w ogóle nie została położona. Takie miejsca też się zdarzają przy wełnie, ta wełna się osunie i po prostu w tym miejscu jest duży mostek termiczny, bez izolacji. Powoduje to, że deski na dachu zaczynają butwieć i gnić - wychodzi na nich pleśń.

 

plesn na krokwiach

 

Kolejny przykład gdzie fachowcy zapomnieli położyć kawałka izolacji i w tym miejscu ucieka nam ciepło z pomieszczenia, więc płacimy tak naprawdę za ogrzewanie atmosfery (za mało kupił, albo za mało położyli).

 

welna ocieplenie bledy

 

Kolejna taka dziura w izolacji gdzie nie dokładnie zostało wszystko zaizolowane.

 

bledy w izolacji poddasza

 

Następny przykład, tutaj mamy różne zlepki wełny. Wkładają wełnę w wełnę aby dobrze zaizolować należy wyciąć odpowiednią szerokość od krokwi do krokwi i ją delikatnie wcisnąć.

Niektórzy fachowcy wychodzą z takiego założenia, że jak wsadzą więcej wełny, im więcej tym lepiej. A to jest nieprawda, bo tak naprawdę izoluje powietrze zawarte w materiale.

Czy w wełnie czy styropianie, tak naprawdę komórki powietrza muszą być rozłożone równo, jak ściśniemy tę wełnę, to ona przestaje izolować i jest przewodnikiem, więc nie spełnia swojej funkcji.

 bledy w izolacji

 

Kolejny przykład wełny źle zaaplikowanej. Wełna osunęła się po folii i osiadła na dole przy murłacie.

 

 

 

bledy w izolacji poddasza

 

A oto kolejne przykłady mostków termicznych i błędów jakie występują w przypadku wełny.

 

bledy izolacja

 

Tu mamy przykład jak izolacja wewnętrzna budynku wychodzi na zewnątrz.

 

 

Tutaj mamy zaprezentowaną złą izolację okien dachowych. Spotyka się to bardzo często. W tej przestrzeni między krokwią (zazwyczaj okna dachowe są montowane między krokwiami) jest za mało miejsca żeby tą wełnę zaaplikować, bo tam jest najczęściej 2-3 cm, to nie ma tam jak tej izolacji z wełny tam umieścić, dlatego dobrym rozwiązaniem jest piana, bo ta piana się szczelnie przyklei się do okna, do krokwi i wtedy ten mostek termiczny jest zniwelowany do zera.

 

To tylko część z często pojawiających się błędów przy zastosowaniu izolacji wełną mineralną. Warto pamiętać, że Instytut Techniki w Stargardzie, który zajmuje się izolacjami i określili współczynnik pogarszający przegrodę;  1 mm szczeliny na 1 m2 pogarsza ten współczynnik redukcji U pięciokrotnie.

Jak mamy 0,2 to współczynnik U równa się 1. Tak jest przy 1 mm szczeliny na 1 m2, a jest tego zdecydowanie więcej na standardowym poddaszu i to jest już bardzo duży problem.

 

Jak widzisz, możliwości popełnienia błędu przy zastosowaniu izolacji z wełną mineralną jest całe mnóstwo...

 

 

Prawda wychodzi na jaw dopiero po zastosowaniu kamery termowizyjnej, której nie da się oszukać...

 

 

Izolacja pianą poliuretanową - skuteczne zatrzymanie ciepła w budynku bez mostków termicznych?

Omówiliśmy już problemy związane z zastosowaniem wełny mineralnej. Coraz bardziej popularną w Polsce alternatywą jest zastosowanie piany poliuretanowej. Wobec tego dowiedz się więcej o tej technologii, która już od dekat znajduje zastosowanie w wielu krajach (głównie USA, Kanada i Europa Zachodnia).

 

izolacja piana pur

 

Co niesłychanie istotne, parametry izolacyjne piany poliuretanowej deklasują inne materiały. Co to oznacza w praktyce? Jeżli przeprowadzimy test, w którym chcemy osiągnąć określony poziom termoizolacji, to w przypadku piany poliuretanowej będziemu musieli zastosować najcieńszą wartswę materiału spośród wszystkich poniżej wymieninych materiałów.

20 cm izolacji pianą = prawie 40 cm izolacji wełną!

 

piana poliuretanowa parametry

 

Rodzaje piany poliuretanowej

Istnieją 2 podstawowe rodzaje pian PUR - zamknięto-komórkowe i otwarto-komórkowe. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje i parametry każdej z pian. Warto zapamiętać, że oba rodzaje piany stosuje się w różnych sytuacjach i do różnych materiałów.

 

piana poliuretanowa izolacja

Uniwersalność izolacji pianą poliuretanową

Piana poliuretanowa w zależności od jej rodzaju pozwala na szerokie zastosowanie w charakterze skutecznego materiału izolacyjnego. Co istotne, w każdym z poniższych zastosowań wyróżnia się ona szybkością zastosowania i maksymalnym ograniczeniem ryzyka powstawania mostków termicznych!

 

 

 

  • Izolacja termiczna elewacji budynków

 

  • Hydroizolacja dachów płaskich 

 

  • Termoizolacja dachów płaskich

  • Izolacja termiczna w przemyśle i rolnictwie

 

  • Izolacja termiczna domów szkieletowych

  • Izolacja termiczna poddaszy domów jednorodzinnych

  • Izolacja poddaszy - również w starszych budynkach

  • ...a nawet termoizolacja spiżarni :)

  • Izolacja fundamentów

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy zajmującej się izolacją pianą poliuretanową?

Jesteśmy firmą, która stawia na jakość, co możesz potwierdzić sprawdzając opinie naszych Klientów. Ponadto, mamy niezbędne doświadczenie - wykonaliśmy do tej pory natrysk izolacji o łączniej powierzchni kilkunastu boisk na Stadionie Narodowym. Posiadamy również Certyfikat autoryzowanego wykonawcy Polychem Systems. Dajemy 10 lat gwarancji na parametry jakościowe wykonanej przez nas izolacji, więc możesz spać spokojnie!

 

Nie jesteśmy przypadkową firmą...

O izolacji pianą poliuretanową wiemy wszystko. Wykonywaliśmy izolacje od małych poddaszy, po duże obiekty - zobacz nasze realizacje. Poniżej krótka lista firm, które nam zaufały i co widać po ich opiniach są z tego zadowolone.

 

 


 

DARMOWA WYCENA I KONSULTACJA:
+48 505 012 600 lub kliknij i napisz na Facebooku

 


Dlaczego warto?



matuszyk radajak opinie

 matuszyk radajak ocieplanie pianka poliuretanowa

 


FORMULARZ

Zgoda na przekazywanie informacji handlowej

Szczegóły dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj.