« Wróć

Nasza technologia

Pianka poliuretanowa
Pianka Poliuretanowa to materiał izolacyjny, który na dobre zagościł na polskim rynku budowlanym. Jego doskonałe parametry techniczne zapewniają nam idealną hydroizolację, izolację akustyczną oraz termoizolację. Izolacje natryskowe pianką znajdują zastosowanie w budynkach mieszkalnych jak i przemysłowych.

 

POLIURETANY -[-R1-0-CO-NH-R2-NH-CO-]n-

 

 

Pierwsze ocieplenia pianką poliuretanową wykonywano już około 50 lat temu, od tego czasu, ten rodzaj izolacji jest najlepszym i najtrwalszym sposobem na ocieplenia budynku. W miejscu zastosowania, wytwarza warstwę izolacyjną pozbawioną mostków termicznych, stanowi jednocześnie paroizolację – jest nienasiąkliwa. Jest odporna na agresywne środowisko chemiczne.

Sposób wytwarzania tego izolatora eliminuje połączenia, które są słabą stroną wszelkich innych izolacji. Jako jedyny izolator zachowuje niezmienne parametry fizyczne w czasie. Odpowiedni dobór grubości warstwy piany wyklucza powstawanie tzw. punktu rosy.

Jak powstaje pianka poliuretanowa?

Poliuretany otrzymywane są na drodze poliaddycji diizocyjanianów aromatycznych lub alifatycznych do związków zawierających co najmniej dwie grupy hydroksylowe.

Poliuretany to nic innego jak polimery – ale co to są polimery ? To substancje o bardzo dużej masie cząsteczkowej przez co nie zmieniają one w zasadniczym stopniu swoich ogólnych własności chemicznych i fizycznych nawet po oderwanie kilku merów – dzięki czemu zabezpieczają dany element na długie lata nie tracąc swoich właściwości.

Efekt spienienia uzyskujemy przez dodawanie do układu reakcji wody – jest to obecnie najczęściej stosowana metoda – gdyż układy z wodą ulegają spienieniu całkowicie samorzutnie i nie zanieczyszczają środowiska. W piankach spienianych wodą, czynnikiem powodującym spienianie jest dwutlenek węgla, powstający w wyniku reakcji wody z grupami izocyjanianowymi.

Reakcja przebiega bardzo szybko wydzielając duże ilości ciepła i  oparów.

Podczas natrysku następuje reakcja związków izo- z wodą zawartą w alkoholach wielowodorotlenowych dzięki czemu powstaje czynnik spieniający – dwutlenek węgla, oraz aminy aromatyczne które natychmiast ponownie reagują z izo- tworząc wiązanie mocznikowe.

Równolegle do tych reakcji przebiega proces tworzenia się piany poliuretanowej czyli reakcji termicznej poliolu z izocyjanianem i otrzymujemy pianki poliuretanowe.

Obie ostatnie reakcje prowadzą razem do tworzenia się polimeru i żelowania całego układu. Proporcje między tymi trzema reakcjami, którymi steruje się poprzez dobór rodzaju katalizatora oraz udziału wody w układzie reakcji decydują o rozmiarach porów i własnościach powstającej pianki.

Każdy producent pianek używa innych komponentów do tworzenia piany natryskowej.  Krótko mówiąc – wybór najlepszej pianki poliuretanowej to gwarancja dobrej izolacji. 

 

Jak działa taka maszyna?

 

Z punktu widzenia operatora – bardzo prosto: Dwie pompy zasilające, przeznaczone do beczek dwustulitrowych, dla poliolu i izocyjanianu, pobierają materiał transportowany do reaktora. W reaktorze przepływowo podgrzany materiał do temperatury 30-50 stopni C, tłoczony jest do węży i pistoletu. Aż do głowicy natryskowej, każdy ze składników piany tłoczony jest oddzielnie. Dopiero w ostatniej chwili, gdy zwalniamy spust, w komorze pistoletu następuje zderzenie dwóch składników pod ciśnieniem 140 bar, wprawiając cząsteczki w silne turbulencje, co powoduje dokładne wymieszanie składników w ułamku sekundy.

Jak powszechnie wiadomo – „diabeł tkwi w szczegółach” zatem i nasza maszyna jest tylko pozornie prosta. Aby uzyskać wysoką wydajność przepływu materiału i niezawodność, niezbędne jest zastosowanie najwyższej jakości materiałów oraz dokładnej obróbki. Istotne są węże – pianka, a właściwie każdy z jej składników musi posiadać stałą temperaturę, dlatego producenci przewidzieli podgrzewane węże i czujniki temperatury.

Aby uzyskać najwyższej jakości pianę, należy także zapewnić precyzyjne dozowanie obu składników. Pianka dozowana jest najczęściej 1:1 w stosunku objętościowym. 


Cała konstrukcja maszyny i jej obsługa jest prosta. Po kilkugodzinnym szkoleniu większość osób radzi sobie znakomicie. Wiemy to z doświadczenia.

 

Zgoda na przekazywanie informacji handlowej

Szczegóły dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj.