« Wróć

Jak Zmniejszyć Koszty Ogrzewania Domu Dzięki Izolacji Pianą?

Chcesz zmniejszyć koszty ogrzewania swojego domu?

Sezon grzewczy to dla wielu gospodarstw domowych okres wzmożonych wydatków. Co zrobić, by zmniejszyć wydatki związane z ogrzewaniem budynku i odciążyć domowy budżet?

 

Od czego zależą koszty ogrzewania budynku?

W dużym uproszczeniu, koszty ogrzewania budynku zależą od 3 elementów:

1) powierzchni budynku,
2) rodzaju systemu grzewczego,
3) charakterystyki energetycznej budynku.

 

Załóżmy na potrzeby tego artykułu, że pierwsze dwa elementy nie podlegają zmianie - na pewno nie zmienimy powierzchni budynku, a całkowita zmiana systemu grzewczego może być problematyczna. Pozostaje zatem ostatni element - charakterystyka energetyczna budynku

 

Czym jest charakterystyka energetyczna budynku i jak wpływa na koszty ogrzewania domu?

W dużym uproszczeniu, charakterystyka energetyczna budynku mówi nam o tym ile energii (w kWh/m2/rok) należy wprowadzić do budynku, by go ogrzać. W zależności od standardu budynku, przyjmuje się różne założenia podczas projektowania:

- domy wybudowane od 2017 roku mogą mieć maksymalne zapotrzebowanie na poziomie 95 kWh/m2/rok,
- dla domów energooszczędnych przyjmuje się wartość w granicach 30-70 kWh/m2/rok,
- dla domów pasywnych przyjmuje się wartości od 1 do 15 kWh/m2/rok.

Im wyższe zapotrzebowanie energetyczne budynku i im większy jego metraż, tym więcej musimy dostarczyć do niego energii = więcej zapłacimy za ogrzewanie!

Jak w takim razie zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne budynku?

straty ciepla w budynku

Aby poprawić wskaźnik zapotrzebowania energetycznego należy ograniczyć straty ciepła. Możesz to osiągnąć na kilka sposobów - m.in. poprzez zastosowanie izolacji termicznej poddasza, ścian i fundamentów

Każdy "słaby punkt" Twojego domu oznacza straty ciepła, co przekłada się na zwiększone wydatki na ogrzewanie. Jak to wygląda w liczbach? 

Zobacz jak zmienią się Twoje koszty ogrzewania jeżeli wydajesz w całym sezonie grzewczym 4 000 zł na ogrzewanie budynku:

Obniżenie zapotrzebowania energetycznego o [%] Nowe koszty ogrzewania [zł] Oszczędności roczne [zł] Oszczędności w ciągu 10 lat [zł]
10 3 600 400 4 000
25 3 000 1 000 10 000
50 2 000 2 000 20 000

 

Ocieplenie budynku - czy warto?

Powyższe wyliczenia to tylko przykład. Warto wziąć pod uwagę, że wg wszelkich prognoz koszty ogrzewania w Polsce będą z roku na rok coraz wyższe. Inwestycja w skuteczną izolację to dziesiątki tysięcy złotych, które zaoszczędzisz na przestrzeni lat.

Jeżeli chcesz poprawić charakterystykę energetyczną swojego budynku, to zgłoś się do nas - doradzimy Ci od czego zacząć i jaką wybrać grubość izolacji, byś jak najszybciej zaczął oszczędzać!

Napisz do nas na Facebooku lub zadzwoń: +48 505 012 600 


 

FORMULARZ

Zgoda na przekazywanie informacji handlowej

Szczegóły dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj.