Historia Piany Poliuretanowej - Jak Piana PUR trafiła na poddasza?
Od zbrojeniówki, przez podbój kosmosu do zastosowania w przedmiotach codziennego użytku. 100 lat poliuretanu.
Wokół pianki poliuretanowej narosło wiele mitów, postarajmy się obalić ten dotyczący jej początków. Nie jest to produkt nowy – wynalazek ostatnich dziesięcioleci. Niemiecki chemik Otto Bayer poszukując alternatywy dla opon gumowych wynalazł go w 1937.
Już w 1940r. prezes koncernu chemicznego Mobay sprowadził technologię poliuretanu do USA gdzie zaczęto wykorzystywać ją w przemyśle zbrojeniowym. Właściwości termoizolacyjne tworzywa jakim jest pianka poliuretanowa odkryto dopiero w latach 60-tych XX wieku.
POLIURETANY
-[-R1-0-CO-NH-R2-NH-CO-]n-
Tworzywo początkowo wykorzystywane było przez NASA podczas swoich projektów z uwagi na optymalną wagę przy zachowaniu niskiego poziomu utraty temperatury.
Piana poliuretanowa w budownictwie - początki
Zastosowanie w budownictwie rozpoczęto od izolacji dachów płaskich dużych obiektów, oraz w przemyśle rafineryjnym.
Istotny wzrost zastosowania tego rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym przypada na kryzys energetyczny wywołany wojną Jom Kipur z 1973 ( wstrzymanie handlu ropą naftową z krajami popierającymi Izrael). Baryłka podrożała o 600 %, a więc koszty energii gigantycznie wzrosły.
źródło: https://bankier.pl/
Większość branż w tym budownictwo coraz usilniej poszukiwało rozwiązań do ograniczania strat energii. Mimo ustania kryzysu rozwiązanie zadomowiło się na dobre. Do tego stopnia, że na terenie USA pianka PUR jest zalecanym rozwiązaniem termoizolacyjnym w budynkach użyteczności publicznej , oraz przedszkolach i żłobkach.
Często nie zdajemy sobie sprawy, że spotykamy się z tą kosmiczną technologią na każdym niemal kroku. Poliuretan jest nie tylko popularnym składnikiem farb i klejów. Znalazł zastosowanie również w branży odzieżowej ( kurtki , buty), odnajdziemy go również w materacach, gąbkach czy szczoteczkach do zębów.
Historia Poliuretanów - Podsumowanie
Dekady praktycznego wykorzystania pianki PUR w stanach do ociepleń domów potwierdzają trwałość tego rozwiązania. Na naszym rynku goszczą zarówno zagraniczni producenci jak i rodzimi wytwórcy.
Rozwój branży, który w ostatnich latach poczynił ogromne postępy przyczynił się do stopniowego wypierania starych rozwiązań w obrębie termoizolacji. Także coraz większa konkurencyjność pomiędzy wykonawcami natrysków pianką PUR wpływa na wzrost jakości tego rozwiązania.
Dowiedz się jak możemy Ci pomóc z termoizolacją i hydroizolacją Twojego budynku:
FORMULARZ